Zeměchvály

Základní článek Hnutí Brontosaurus

Pozvánky

Promítání Jeden svět: Epidemie svobody

Proč je v Česku očkování povinné, když ve většině zemí západní Evropy mají rodiče právo volby? Neočkují tu doktoři děti příliš brzy? A mají vůbec čeští rodiče o očkování dostatek informací? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželem Hynkem Reichem Štětkou hledají odpovědi na tyto a mnohé další otázky. S narozením dcery Žofky přišly obavy o její zdraví. Mladí manželé se vyzbrojují kamerou a točí vše, co by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí, zda dceru očkovat, nebo ne. V diskusích s pediatry, s ministerstvem zdravotnictví, s kamarády, s babičkou malé Žofky i sami mezi sebou zjišťují, že vytvořit si na celý problém jasný a dobře podložený názor není zdaleka tak jednoduché.

Promítání Jeden svět: Zázračné dítě internetu: Příběh Aarona Swartze

Aaron Swartz už od dětství miloval počítače. Z geniálního programátora se postupně stal aktivista, který si začal uvědomovat, že technologie jsou dobrý sluha, ale snadno zneužitelný pán. Internet považoval za demokratické médium a bojoval proti snaze úřadů a veřejných institucí redukovat prostřednictvím technologií občanské svobody a přístup k informacím. V roce 2011 čelil trestnímu stíhání za stahování článků akademického časopisu JSTOR. Kauza se před soud ale nikdy nedostala. Aaron si v šestadvaceti letech vzal život. Snímek o životě zázračného dítěte internetu otevírá otázku internetové bezpečnosti a vztahu technologií a občanských práv v současném světě.

Promítání Jeden svět: Kola versus auta

São Paulo, Los Angeles nebo Toronto jsou známé svou problematickou dopravní politikou. Diktát automobilového průmyslu, leckde nejvýraznějšího zdroje financí pro městské i státní kasy, má fatální dopad na celý městský prostor, plynulý pohyb obyvatel, jejich čas i zdraví. Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala východiskem městská cyklistika a jak spolu se zvyšujícím se počtem cyklistů sílí po celém světě občanské iniciativy na jejich podporu. Film se dotkne situace ve městech, kde se kola stala převažujícím dopravním prostředkem (Berlín, Amsterdam či Kodaň). Inspirativní snímek má široký záběr, dává prostor nápaditým komentářům a představuje různé aspekty boje cyklistů o bezpečný pohyb ve městech – s vtipem, nadhledem a za přitažlivého hudebního podkresu.

Promítání Jeden svět: 10 miliard - co máte na talíři? (14.2.2018)

Jaký způsob produkce potravin dokáže uživit rostoucí počet lidí na této planetě? Nestojí svět na rozhraní potravinové katastrofy? Režisér Valentin Thurn, jehož úspěšný film Z popelnice do lednice byl uveden na festivalu Jeden svět v roce 2012, analyticky rozebírá jednotlivé přístupy zemědělství, od mechanizovaného průmyslového způsobu přes umělou výrobu potravin po městské zahradničení na parkovacích stáních. Film servíruje různorodé pohledy ze všech koutů světa, finální rozhodnutí je však na každém z nás: jaké jídlo si na svůj talíř sami vybereme?

Survajvl: lesáci a zálesáci (2-4.3.2018)

Praktický nácvik technik přežití.

Zkuste si na vlastní kůži to, o čem jste si jen četli v příručkách a věříte, že toho budete schopni, až bude třeba.

Zkuste si s námi i to, na co si zatím nevěříte a přesto zkusit chcete. Podělte se o své vlastní metody s ostatními a porovnejte, která je lepší. Pozor, na této akci nečekejte proslavený zeměchválí standard v kategoriích biojídlo,…

Podzimní Rada Hnutí Brontosaurus

Jestli máš jen trochu času, pojeď poznat další brontosaury na podzimní Radu. Tentokrát se koná ve Veltrusech u Prahy od 10. do 12. listopadu. Více informací zde.

Vybráno (10 – 12. 11. 2017 )

Máš moc plný diář? Nejde Ti zavřít skříň? Jak je to možné? Že to spolu nesouvisí? Určitě?

Zveme Tě na víkendovku, kde se kromě tohoto prolíná i mnohé další. Oddech i práce, ticho i smích, uvnitř i ven

Vypni… (5. – 8. 5. 2017)

…a pojď s námi do lesů nad lázeňský vrch. Do kraje, kde všechno léčí voda. Skládat stébla trávy, dřevo a hlínu tak, aby pocestný našel cestu dál, kameny s pískem, aby voda z pramene chvilku posečkala ve studánce a mohl se napít… Funět do kopců, pracovat pro jiné i pro sebe, i toulat se krajem a užívat si volna a pohody dní, kde se svět namísto kolotoče všedních dní skoro zastaví.

Tam, kde pramení Naděje (28. 4. – 1. 5. 2017)

Víkendovka, kde bydlet budeme v pravé české divočině, v lesní chatě daleko od civilizace a jejích vymožeností. Společným jmenovatelem naší práce budou prameny. V čase nepracovním nás čekají více i méně akční hry a chvíle pro zamyšlení.