Zeměchvály

Základní článek Hnutí Brontosaurus

Myšlenka na měsíc DUBEN

DUBEN

Duben je především jarní měsíc.
Po dlouhé době na nás vykoukne sluníčko a vše se venku probouzí ze zimního spánku. Vše je takové radostné a nové.
Prodloužil se den, díky změně času a my můžeme trávit více času venku.
Ale pozor, teplo je jen krátkodobé, protože kdykoli se může ještě ozvat zima.
Často do Velikonoc bývají teploty kolem 0°C a na horách stále leží hodně sněhu. Proto je důležité na sebe dbát a zbytečně neriskovat nachlazení či chřipku.
Přece jen naše těla jsou po zimně oslabená a stačí jeden studený závan a můžeme třeba týden ležet v posteli.

Kromě přicházejícího jara se v dubnu slaví Velikonoce. Jde o svátek, který slaví jak křesťané (oslava vzkříšeného Krista), tak i židé (hebrejsky Pesach, oslava Boha – zachránce (Spasitele).
Důležitější než připomínka je ale význam Velikonoc. Tento svátek vychází na jaro, a proto někdy říkáme „svátky jara“. Možná, že někteří lidé cítí při návratu jara „novou mízu“, a někdy dokonce i uprostřed našich měst cítíme nový dech života. Velikonoční poselství ukazuje, že existuje ještě jiná dimenze života, než tento život časný. Ukazuje nám, že kdesi hluboko v nás nosíme touhu po dokonalosti, kráse, lásce, porozumění, hodnotě a dalších úžasných vlastnostech. Problém ale je, že vždy narážíme… nikoli hlavně na druhé lidi, ale – i když si to neradi přiznáváme, sami na sebe. Na svoje sobectví, pohodlnost, někdy pocity viny atd. Tyto a další vlastnosti nám brání, abychom dosáhli tužeb, které jsem zmínil. Občas se jich sice dotýkáme a zakoušíme je, ale pak jakoby se rozplynuly. A právě v tom tkví základní lidský problém, o kterém Ježíš mluvil jako o „otročení hříchu“. Převedeno do řeči svátků jara, na jednu stranu cítíme probouzející se život, toužíme milovat, být milováni, ale pak se stane, že to zase někde nezvládneme. A toto nás odděluje nejen od lidí, ale i od Boha.

Dobrá zpráva, která shrnuje velikonoční poselství, je, že existuje řešení. Tak jako kdysi o Veliké noci vyšli Izraelci do svobody, můžeme vnitřní svobodu zakusit my. Jak? Skrze odpuštění, které dává Ježíš všem, kdo o to stojí a skrze víru v Něj.

Prožijte duben tak, abyste měli radost, a na velikonoční pondělí to moc (především chlapci a muži) nepřežeňte. Tradice pomlázek není co nejvíce někoho zmrzačit, ale vyhnat z těla nemoci, aby dívky a ženy byly po celý rok zdravé a veselé 🙂